IX SAF Games


Islamabad hosted the 9th South Asia Federation Games from 29 March to 7 April, 2004 with a participation of approximately 2500 athletes and officials from eigth member countries together for 10 days of intense competitions in 15 sports. Afghanistan is first time included in these games.

These games provided the countries of South Asia with an opportunity to go through a high level International Sports Competition and to raise the competitive level of all participants and contribute towards the development of the Olympic Movement.

The inagural games took place in Kathmandu, in 1984 whereas the 4th edition of the games was also hosted by Pakistan in 1989. These games also provided an opportunity to the SAARC Countries to promote mutual understanding, harmony and friendship through sports forever.

Participating Nations

8

Sports/Events

15
Athletics, Badminton, Boxing, Football, Kabaddi, Karate, Rowing, Shooting, Squash, Swimming, Table Tennis, Taekwondo, Volleyball, Weightlifting and Wrestling


The top three winners were: India, Pakistan and Sri Lanka


  Medal Tally of 9th SAF Games

Rank.
Nation
Medals
Gold
  Silver
  Bronze
Total

1

India
103
57
32
192

2

Pakistan
38
55
50
143

3

Sri Lanka
17
32
57
106

4

Nepal
7
6
20
33

5

Bangladesh
3
13
24
40

6

Afghanistan
1
3
28
32
7
Bhutan
1
3
2
6

8

Maldives
0
0
0
0
Total
170
169
213
552

   
  
Pakistan Medal Tally in 9th SAF Games

S.No.
Discipline
Medals
 Gold
Silver
Bronze
Total

1.

Athletics
 5
 8
12
           25

2.

Badminton
0
1
5
6

3.

Boxing
9
0
0
9

4.

Football
1
0
0
1

5.

Kabaddi
0
1
0
1

6.

Karate
7
1
1
9

7.

Rowing
6
1
0
7

8.

Shooting
2
14
8
24

9.

Squash
2
2
2
6

10.

Swimming
0
13
14
27

11.

Table Tennis
0
2
3
5

12.

Taekwondo
1
5
4
10

13.

Volleyball
0
1
0
1

14.

Weightlifting
2
3
0
5

15.

Wrestling
3
3
1
7
Total

38

55

50

143

 

S.No.
Player
Name of Event
Medal

   Athletics

1. 

Mr. Atta Miran

1500 Meters

Gold

2.

Mr. Noushad Khan

5000 Meters

Gold

3. 

Mr. Abdul Rasheed

110 M H

Gold

4.

Mr. Allah Ditta

400 M H

Gold

5.

Mr. Nadeem Ahmad

Hammer Throw

Gold

6.

Mr. Muhamad Imran Tahir

200 Meters

Silver

7. 

M/s Saeed, Saghir, Majeed & Basit

4 x 400 M R

Silver

8. 

Mr. Muhammad Shah

110 M H

Silver

9. 

Mr. Ghulam Abbas

Long Jump

Silver

10. 

Mr. Zafar Iqbal

Triple Jump

Silver

11. 

Mr. Habib Ullah

Hammer Throw

Silver

12. 

Mr. Zahid Hussain

Javelin Throw

Silver

13.

Ms. Sumera Zahoor

1500 M

Silver

14.

Mr. Mohammad Shahbaz

100 M

Bronze

15.

Mr. Saghir Ahmed Rana

400 M

Bronze

16.

Mr. Irshad Fazal

800 M

Bronze

17.

Mr. Safdar Nazir

3000 M/S

Bronze

18.

M/s Nazim, Shahbaz, Afzal & Imran

4x100 M R

Bronze

19.

Mr. Mohammad Adil

400 M H

Bronze

20.

Mr. Ashraf Ali

Shot Put

Bronze

21.

Mr. Azhar Saleem

Discus Throw

Bronze

22.

Mr. Mohammad Irfan

Javelin Throw

Bronze

23.

Ms. Gulnaz Ara

800 Meters

Bronze

24.

M/s Bushra, Sumera, Sajida & Gulnaz

4 x 400 M R

Bronze

25.

Ms. Neenat Parveen

Shot Put

Bronze

   Badminton
1. 

Mr. Wajid Ali Chaudhry
Mr. Ahsan Qamar
Mr. Umer Zeeshan
Mr. Rizwan Asghar Rana
Mr. Tahir Ishaque Mir
Mr. Ali Yar Baig
Mr. Waqas Masood
Mr. Ashraf Masih

Men's Team

Silver

2.

Mr. Wajid Ali Chaudhry

Men's Singles

Bronze

3. 

Mr. Umer Zeeshan
Mr. Rizwan Asghar Rana

Men's Doubles

Bronze

4.

Ms. Asma Butt
Ms. Uzma Butt

Women's Doubles

Bronze

5.

Ms Asma Butt
Ms Aiesha Akram
Ms Asma Butt
Ms Farzana Saleem
Ms Saima Manzor
Ms Farzana Shaheen Rafique
Ms Zahida Ali

Women's Team

Bronze

6.

Mr. Ali Yar Baig
Ms Saima Manzoor

Mixed Doubles

Bronze

   Boxing
1. 

Mr. Shoaib Rasheed

51 Kg

Gold

2.

Mr. Mehrullah

54 Kg

Gold

3. 

Mr. Sohail Ahmad

57 Kg

Gold

4.

Mr. Sajjad Raja

60 Kg

Gold

5.

Ms. Faisla Kareem

64 Kg

Gold

6.

Mr. Nisar Ahmad

69 Kg

Gold

7. 

Mr. Ahmad Ali

75 Kg

Gold

8. 

Mr. Shoukat Ali Chatta

91 Kg

Gold

9. 

Mr. Muzaffar Iqbal

+ 91 Kg

Gold

   Football

1.

Pakistan Team

Kabaddi (Men)

Gold

   Kabbadi

1.

Pakistan Team

Kabaddi (Men)

Silver

   Karate
1. 

Mr. Shah Muhammad

Under 55 Kg

Gold

2.

Mr. Abdul Raziq

Under 65 KG

Gold

3. 

Mr. Agha Muhammad

Under 70 KG

Gold

4.

Mr. Humayun Mustafa

Under 75 KG

Gold

5.

Mr. Farman Ahmed

Under 80 KG

Gold

6.

Mr. Ghulam Ali

Kata (Individual)

Gold

7.

Mr. Ghulam Ali
Mr. Khalid Noor
Mr. Farman Ahmed
Mr. Noor Ullah (R)

Kara (Team)

Gold

8.

Mr. Talib Hussain

Over 80 KG

Silver

9. 

Mr. Fazal Hussain

Under 60 KG

Bronze

   Rowing
1. 

Mr. M. Akram

Single Sculls LM1X (Light Weight)

Gold

2.

Mr. M. Akram

Single Sculls M1X (Open)

Gold

3. 

Mr. Zahid Ali Pirzada
Mr. Zohaib Zia Hashmi

Double Sculls LM2X (Light Weight)

Gold

4.

Mr. Muhammad Afzal
Mr. Azmat Javid

Double Sculls M2X (Open)

Gold

5.

Mr. Sabir Khan
Mr. Asjid Hussain
Mr. Muhammad Nazir
Mr. Muhammad Ashiq

Coxless Four LM4 - (Light Weight)

Gold

6.

Mr. Muhammad Farooq
Mr. Aman Ullah
Mr. Romay Khan
Mr. Adeel Sultan

Coxless Four M4 - (Open)

Gold

7.

Mr. Abbas Shah Shajar
Mr. Talib Hussain

Coxless Pair M2 - (Open)

Silver

   Shooting
1. 
Mr. Muhammad Shafique Skeet (Individual)
 Gold
2.
Mr. Muhammad Shafique
Mr.  Khurram Inam
Mr. Ahmad Sultan
Skeet (Team)
Gold
3. 
Mr. Idrees Rashid
Mr. Irshad Ali
Mr. Muhammad Abbas
10 M Air Pistol 60 Shots (Team)
Silver
4.
Mr. Khan Afsar 25 M Rapid Fire Pistol (Individual)
Silver
5.
Mr. Ali Zahid Khan
Mr. Afsar Riaz Kashif
25 M Rapid Fire Pistol (Team)
Silver
6.
Mr. Irshad Ali 50 M Free Pistol 60 Shots (Individual)
Silver
7. 

Mr. Irshad Ali
Mr. Tariq Manzoor
Mr. M. Abbas

50 M Free Pistol 60 Shots (Team)
Silver
8. 
Mr. Irshad Ali
Mr. Zahid Ali
Mr. Kashif Riaz
25 M Standard Pistol 30 + 30 (Team)
Silver
9. 
Mr. Waseem Sajjad 50 M Small Bore Rifle Prone 60 Shots (Individual)
Silver
10. 
Mr. Waseem Sajjad
Mr. M  Ayaz Tahir
Mr. Dawood Jan
50 M Small Bore Free Rifle Prone 60 Shots(Team)
Silver
11. 
Mr. Irshad Ali
Mr. Z ahid Ali
Mr. Kashif Riaz
Centre Fire Pistol (Team)
Silver
12. 
Mr. Khurram Inam Skeet (Individual)
Silver
13.
Mr. Shahzad Noor Trap (Individual)
Silver
14.
Mr. Shahzad Noor
Mr. Mehmood Sultan
Mr. M. Abbas
Trap (Team)
Silver
15.
Ms. Urooj Fatima
Ms. Nazish Khan
Ms. Nadia Saeed
50 M Sports Rifle Prone 60 Shots (Team)
Silver
16.
Ms. Urooj Fatima
Ms. Nazish Khan
Ms. Nadia Saeed
50 M Small Bore Free Rifle 3 Positions (Team)
Silver
17.
Mr. Idrees Rashid 10 M Air Pistol 60 Shots (Individual)
Bronze
18.
Mr. Ali Zahid 25 M Rapid Fire Pistol (Individual)
Bronze
19.
Mr. Kashif Riaz 25 M Standard Pistol 30 + 30 (Individual)
Bronze
20.
Mr. M. Ayaz Tahir
Mr. Dawood Jan
Mr. M. Mushtaq
10 M Rifle 60 Shots (Team)
Bronze
21.
Mr. M Ayaz Tahir
Mr. Kaleem
Mr. Dawood Jan
50 M Small Bore Free Rifle 3P (Team)
Bronze
22.
Ms. Azra Nazir
Ms. Farhat Nasreen
Ms. Naureen
10 M Air Pistol 40 Shots (Team)
Bronze
23.
Ms. Farhat Nasreen
Ms. Azra Nazir
Ms. Shugufta Zulfiqar
25 M Sports Pistol 30 + 30 (Team)
Bronze
24.
Ms. Urooj Fatima
Ms. Nazish Khan
Ms. Nadia Saeed
10 M Rifle 40 Shots (Team)
Bronze
   Squash

1

Mr. Mansoor Zaman

Men's Single

Gold

2

Mr. Farrukh Zaman
Mr. Mansoor Zaman
Mr. Shahid Zaman
Mr. Majid Khan

Men's Team

Gold

3

Mr. Shahid Zaman

Men's Single

Silver

4

Ms. Maria Toor
Ms. Aliya Sarfraz
Ms. Muqaddas Ashraf
Ms. Misbah Rani

Women's Team

Silver

5

Ms. Muqaddas Ashraf

Women's Single

Bronze

6

Ms. Maria Toor Pakay

Women's Single

Bronze

   Swimming
1. 

Mr. Mehboob Ali

200 M Free Style

Silver

2.

Mr. Mumtaz Ahmed

400 M Free Style

Silver

3. 

Mr. Mumtaz Ahmed

1500 M Free Style

Silver

4.

Mr. Zulfiqar Ali

200 M Butterfly

Silver

5.

Mr. Zulfiqar Ali

400 M Individual Medley

Silver

6.

Mr. Mumtaz Ahmed
Mr. Nasir Ahmed
Mr. Adil Baig
Mr. Mehboob Ali

4x200 M Free Style Relay

Silver

7. 

Ms. Kiran Khalid

200 M Free Style

Silver

8. 

Ms. Mahira Kareem

400 M Free Style

Silver

9. 

Ms. Kiran Khan

100 M Back Stroke

Silver

10. 

Ms. Kiran Khan

200 M Back Stroke

Silver

11. 

Ms. Kiran Khalid
Ms. Mahira Kareem
Ms. Sana Wahid
Ms. Rubab Raza

4x100 M Free Style Relay

Silver

12. 

Ms. Sana Wahid
Ms. Mahira Karim
Ms. Ayesha Tajwar
Ms. Kiran Khan

4x200 M Free Style Relay

Silver

13.

Ms. Kiran Khalid
Ms. Mehrunnisa
Ms. Sana Wahid
Ms. Rubab Raza

4x100 M Medley Relay

Silver

14.

Mr. Mehboob Ali

400 M Free Style

Bronze

15.

Mr. Mehboob Ali

1500 M Free Style

Bronze

16.

Mr. Faiz Mohammad

100 M Back Stroke

Bronze

17.

Mr. Imdad Ali

200 M Back Stroke

Bronze

18.

Mr. Ali Gul

200 M Butterfly

Bronze

19.

Mr. Zulfiqar Ali

200 M Individual Medley

Bronze

20.

Mr. Nasir Ahmed

400 M Individual Medley

Bronze

21.

Ms. Kiran Khalid

100 M Free Style

Bronze

22.

Ms. Sana Wahid

200 M Free Style

Bronze

23.

Ms. Ayesha Tajwar

400 M Free Style

Bronze

24.

Ms. Ayesha Tajwar

800 M Free Style

Bronze

25.

Ms. Rubab Raza

100 Back Stroke

Bronze

26.

Ms. Sana Wahid

100 M Butterfly

Bronze

27.

Ms. Kiran Khalid

200 M Individual Medley

Bronze

   Table Tennis

1

Mr. Farjad Saif Khan
Mr. Asim Qureshi
Mr. Kashif Razzaq Sheikh
Men's Team
Silver

2

Ms. Ghazala Rohi
Ms. Rahila Kashif
Ms. Shabnam Bilal
Women's Team
Silver

3

Mr. Farjad Saif Men's Single
Bronze

4

Mr. Farjad Saif
Mr. Asim
Men's Double
Bronze
5
Ms. Ghazala Rohi Women's Singles
Bronze
   Taekwondo
1. 
Mr. Faisal Mahmood Welter Weight
Gold
2.
Mr. Shehzad Ahmed Fin Weight
Silver
3. 
Mr. Faheem Jawad Butt Fly Weight
Silver
4.
Mr. Muhammad Asif Khan Feather Weight
Silver
5.
Mr. Akhtar Mahmood Treen Middle Weight
Silver
6.
Mr. Hanif Haider Heavy Weight
Silver
7. 
Mr. Rashid Rasool Bantam Weight
Bronze
8. 
Mr. Rehmat Jan Light Weight
Bronze
9. 
Ms. Waqas-Un-Nisa Fly Weight
Bronze
10. 
Ms. Meeha Irfan Bantam Weight
Bronze
   Volleyball

1.

Pakistan Team

Volleyball (Men)

Silver

   Weightlifting

1

Mr. Shuja Uddin Upto 85 Kg
 Gold

2

Mr. Sajjad Amin Malik Upto105 Kg
 Gold

3

Mr. Ishtiaq Ghafoor Upto 56 Kg
 Silver

4

Mr. Shahbaz Abdullah Upto 69 Kg
 Silver

5

Mr. Muhammad Irfan Upto 77 Kg
  Silver
   Wrestling

1

Mr. Muhammad Ali 74 Kg
 Gold

2

Mr. Muhammad Usman 84 Kg
 Gold

3

Mr. Muhammad Umer 96 Kg
  Gold

4

Mr. Muhammad Farooq 60 Kg
 Silver

5

Mr. Zahid Khan 66 Kg
 Silver

6

Mr. Muhammad Bashir Bhola 120 Kg
  Silver

7

Mr. Ghulam Haider 55 Kg
Bronze