X South Asian Games


Colombo (Sri Lanka) hosted the 10th South Asian Games from 18 to 28 August 2006 in the Sugathadasa Stadium with more than 2000 sportspersons competing in the record 20 disciplines of Sports. Another highlight of 2006 SAF Games was unprecedented high levels of security for officials & players amid violent clashes between Srilankan Government's troops and Liberation Tigers of Tamil Eelam. The Games originally scheduled to be held in 2005, had been postponed after a tsunami wave devastated the region.

Out of 708 medals India had the lion's share of 117 gold, 69 silver and 45 bronze, Pakistan took 41 gold, 43 silver and 72 bronze, Sri Lanka 37 gold 63 silver and 75 bronze, Nepal 9 gold, 14 silver and 30 bronze, Afghanistan 6 gold, 7 silver and 16 bronze, Bangladesh 3 gold, 15 silver and 32 bronze, Bhutan 3 silver and 10 bronze. Only Maldives did not won any medal.

Participating Nations

8

Sports/Events

20
Archery, Athletics, Badminton, Boxing, Cycling, Football, Hockey, Judo, Kabaddi, Karate, Rowing, Shooting, Squash, Swimming, Table Tennis, Taekwondo, Volleyball, Weightlifting, Wrestling and Wushu


The top three winners were: India, Pakistan and Sri Lanka


  Medal Tally of 10th South Asian Games

Rank.
Nation
Medals
Gold
  Silver
  Bronze
Total

1

India

119

68

46

233

2

Pakistan

41

43

72

156

3

Sri Lanka

37

64

78

179

4

Nepal

10

14

31

55

5

Afghanistan

6

7

16

29

6

Bangladesh

3

15

34

52

7
Bhutan

0

3

10

13

8

Maldives

0

0

0

0

Total

216

214

287

717

   
Pakistan Medal Tally in 10th South Asian Games

S.No.
Discipline
Medals
 Gold
Silver
Bronze
Total

1.

Athletics
3
4
13
20

2.

Badminton
0
0
6
6

3.

Boxing
5
3
0
8

4.

Cycling
1
1
3
5

5.

Football
1
0
0
1

6.

Hockey
1
0
0
1

7.

Judo
1
4
6
11

8.

Kabaddi
0
1
0
1

9.

Karate
5
2
4
11

10.

Rowing
0
7
0
7

11.

Shooting
5
5
11
21

12.

Squash
2
1
1
4

13.

Swimming
0
5
15
20

14.

Table Tennis
0
0
5
5
15.
Taekwondo
3
3
6
12
16.
Volleyball
0
0
1
1
17.
Weightlifting
6
2
0
8
18.
Wrestling
6
1
0
7
19.
Wushu (M&W)
2
4
1
7
Total
41
43
72
156

 

S.No.
Player
Name of Event
Medal

   Athletics

1. 

Mr. Muhammad Ayub

Pole Vault (Men)

Gold

2.

Mr. Allah Ditta

400m Hurdles (Men)

Gold

3. 

Mr. Basharat Ali

Discus Throw (men)

Gold

4.

Mr. Muhammad Jafar

Pole Vault (Men)

Silver

5.

Mr. Muhammad Sajjad

110m Hurdles (men)

Silver

6.

Mr. Nazim Hussain Shah
Mr. Muhammad Imran
Mr. Afzal Baig
Mr. Muhammad Shahbaz

4 x 100m Relay (Men)

Silver

7. 

Mr. Waseem Khan

Tripple Jump (Men)

Silver

8. 

Mr. Muhammad Imran

100m (Men)

Bronze

9. 

Mr. Muhammad Riaz

Long Jump (Men)

Bronze

10. 

Ms. Zeenat Parveen

Shot put (Women)

Bronze

11. 

Mr. Abdul Rasheed

110m Hurdles (Men)

Bronze

12. 

Mr. Ashraf Ali

Shot put (Men)

Bronze

13.

Mr. Nowshad Ali

5000m (Men)

Bronze

14.

Mr. Muhammad Irfan

Javelin Throw (Men)

Bronze

15.

Mr. Saghir Ahmad

400m (Men)

Bronze

16.

Ms. Saira Fazal
Ms. Sadaf Siddiqui
Ms. Nadia Nazir
Ms. Naseem Hameed

4 x 100m Relay (Women)

Bronze

17.

Ms. Sadaf Siddiqui

100m (Women)

Bronze

18.

Ms. Bushra Parveen

800m (Women)

Bronze

19.

Mr. Asad Iqbal
Mr. Muhammad Ahsan
Mr. Saeed Ahmed
Rana Sagheer Ahmad

4 x 400m Relay (Men)

Bronze

20.

Ms. Bushra Parveen
Ms. Gulnaz Ara
Ms. Sumaira Zahoor
Ms. Rozina Shafqat

4 x 400m Relay (Women)

Bronze

   Badminton
1. 

Mr. Wajid Ali Chaudhry

Single (Men)

Bronze

2.

Mr. Zeeshan

Single (Men)

Bronze

3. 

Mr. Atiq Choudhry
Mr. Rizwan Ahmed

Doubles (Men)

Bronze

4.

Mr. Wajid Ali Chaudhry
Mr. Zeeshan Umer
Mr. Zafar Tasneem
Mr. Muhammad Atique
Mr. Muhammad Waqas
Mr. Rizwan Azam

Team (Men)

Bronze

5.

Ms. Farzana Saleem
Ms. Aisha Akram
Ms. Saima Manzoor
Ms. Uzma Butt
Asma Butt

Team (Women)

Bronze

6.

Mr. Muhammad Waqas
Ms. Saima Manzoor

Mixed Doubles

Bronze

   Boxing
1. 

Mr. Muhammad Nisar Khan

48kg

Gold

2.

Mr. Nauman Karim

51kg

Gold

3. 

Syed Asghar Ali

60kg

Gold

4.

Mr. Dur Muhammad

69kg

Gold

5.

Mr. Mirwize Khan

+91kg

Gold

6.

Mr. Allah Bux

75kg

Silver

7. 

Mr. Abid Ali Baloch

54kg

Silver

8. 

Mr. Tanveer Shaukat

91kg

Silver

   Cycling
1. 

Mr. Dilsher Ali
Mr. Haroon Rashid
Mr. Asmat Ali
Malik M. Bashir

49km Team Time Trial (Men)

Gold

2.

Ms. Raheela Bano

20km Time Trial (Women)

Silver

3. 

Ms. Raheela Bano
Ms. Ayesha Amin
Ms. Anila Ayub,
Ms. Misbah Mushtaq Ali

30km Team Time Trial (Women)

Bronze

4.

Mr. Dilsher Ali

169km Road Race (Men)

Bronze

5.

Ms. Rahila Bano

58km Road Race (Women)

Bronze

   Football

1.

Pakistan Team

Football (Men)

Gold

   Hockey

1.

Pakistan Team

Hockey (Men)

Gold

   Judo
1. 

Mr. Saeed Akhtar

81 kg

Gold

2.

Mr. Waris Ali

60 kg

Silver

3. 

Mr. Karamat Butt

73 kg

Silver

4.

Mr. Ghazanfar Ali

90 kg

Silver

5.

Mr. Abid Khan

100 kg

Silver

6.

Ms. Humaira

48 kg

Bronze

7. 

Ms. Zara Bibi

52 kg

Bronze

8. 

Ms. Gul Zaman Khan

57 kg

Bronze

9. 

Ms. Fazeelat Sardar

63 kg

Bronze

10. 

Mr. Zeeshan Butt

66 kg

Bronze

11. 

Ms. Nazma

70 kg

Bronze

   Kabbadi

1.

Pakistan Team

Kabaddi (Men)

Silver

   Karate
1. 

Mr. Ghulam Ali

Individual Kata

Gold

2.

Mr. Farman Ahmed
Mr. Ghulam Ali
Mr. Khalid Noor

Team Kata

Gold

3. 

Agha Muhammad

Individual (Kumite) 80kg

Gold

4.

Mr. Farman Ahmed

Individual (Kumite) +80kg

Gold

5.

Mr. Saadi Abbas

Individual (Kumite) 55kg

Gold

6.

Mr. Shaukat Ali

Individual (Kumite) 60kg

Silver

7.

Mr. Tariq Mahmood

Individual (Kumite) 50kg

Silver

8.

Mr. Shamsuz Zaman

Individual (Kumite) 75kg

Bronze

9.

Mr. Abdul Raziq

Individual (Kumite) 70kg

Bronze

10.

Ms. Hina Azeem

Individual (Kumite) 53kg

Bronze

 11. 

Ms. Rahila Shaheen

Individual (Kumite) 48kg

Bronze

   Rowing
1. 

Mr. Muhammad Akram

Single Sculls - Open

Silver

2.

Mr. Maqbool Ali
Mr. Ali Hassan Syed

Double Sculls - Open

Silver

3. 

Syed Shajjar Abass
Mr. Muhammad Adeel

Coxless Pairs - Open

Silver

4.

Mr. Sabir Ahmed
Mr. Azmat Javed
Mr. Ghulam Nabi
Mr. Farasat Ali

Coxless Four - Open

Silver

5.

Mr. Muhammad Akram

Light Weight Single Sculls

Silver

6.

Mr. Muhammad Asad Khan
Mr. Zohaib Zia Hashmi

Light Weight Double Sculls

Silver

7.

Mr. Muhammad Nazeer
Mr. Muzammil Hussian
Mr. Muhammad Riaz
Mr. Majeed Ahmed

Light Weight Coxless Four

Silver

   Shooting
1. 

Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Afsar Khan
Mr. Mustaqeem Shah

25m Rapid Fire Pistol (Team)

Gold

2.

Mr. Maqbool Hussin

25m Rapid Fire Pistol (Individual)

Gold

3. 

Mr. Muhammad Boota
Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Irshad Ali

50m Center Fire Pistol (Men Team)

Gold

4.

Mr. Maqbool Hussain Tabassum

25m Standard Pistol

Gold

5.

Mr. Maqbool Hussain Tabassum
Mr. Mustaqeem Shah
Mr. Irshad Ali

25m Standard Pistol

Gold

6.

Mr. Muhammad Ayaz Tahir
Mr. Siddique Umar
Mr. Muhammad Mushtaq

50m Rifle 3 position

Silver

7. 

Mr. Afsar Khan

25m Rapid Fire Pistol (Individual)

Silver

8. 

Ms. Nazish Khan
Ms. Urooj Fatima
Ms. Habbira Yaqoob

50m Rifle 3 x 20 (Women Team)

Silver

9. 

Ms. Farhat Nasreen
Ms. Azra Nazir
Ms. Mehwish Maqsood

10m Air Pistol (Women Team)

Silver

10. 

Mr. Muhammad Boota

50m Center Fire Pistol

Silver

11. 

Ms. Farhat Nasreen
Ms. Azra Nazir
Ms. Mehwish Maqsood

25m Pistol

Bronze

12. 

Ms. Nazish Khan
Ms. Urooj Fatima
Ms. Habbira Yaqoob

Air Rifle

Bronze

13.

Mr. Irshad Ali
Mr. Muhammad Boota
Mr. Sajid Iqbal

Free Pistol

Bronze

14.

Mr. Muhammad Boota

Free Pistol

Bronze

15.

Ms. Habbira Yaqoob
Ms. Urooj Fatima
Ms. Nadia Saeed

50m Rifle Prone

Bronze

16.

Mr. Rehman Shahzada
Mr. Muhammad Ayaz Tahir
Mr. Siddique Umar

10m Air Rifle

Bronze

17.

Mr. Muhammad Boota
Mr. Irshad Ali
Mr. Tariq Manzoor

10m Air Pistol (Team)

Bronze

18.

Mr. M. Mushtaq
Mr. M. Ayaz Tahir
Mr. Tufail Ahmed

50m Prone Rifle

Bronze

19.

Mr. Muhammad Boota

10m Air Pistol

Bronze

20.

Mr. Maqbool Hussain

50m Center Fire Pistol

Bronze

21.

Ms. Mehwish Maqsood

10m Air Pistol

Bronze

   Squash

1

Mr. Mansoor Zaman

Singles (Men)

Gold

2

Mr. Mansoor Zaman
Mr. Aamer Atlas Khan
Mr. Yasir Ali Butt

Team (Men)

Gold

3

Mr.Aamer Atlas Khan

Singles (Men)

Silver

4

Ms. Carla Khan
Ms. Maria Toor
Ms. Muqaddas Ashraf
Ms. Misbah Rani

Team (Women)

Bronze

   Swimming
1. 

Ms. Kiran Khan

50m Back Stroke

Silver

2.

Ms. Kiran Khan

100m Back Stroke

Silver

3. 

Mr. Mehboob Ali
Mr. Adil Baig
Mr. Nisar Ahmed
Mr. Firdous Khan

4 x 200 Freestyle Relay

Silver

4.

Ms. Sana Wahid

50m Butterfly

Silver

5.

Mr. Nisar Ahmad

200m Ind. Medley

Silver

6.

Mr. Mehboob Ali

400m Freestyle

Bronze

7. 

Ms. Rubab Raza

50m Freestyle

Bronze

8. 

Ms. Rida Sabahat

200m Ind. Medley

Bronze

9. 

Ms. Rubab Raza
Ms. Kiran Khan
Ms. Sana Wahid
Ms. Ayesha Tajwar

4 x 100 Freestyle Relay

Bronze

10. 

Mr. Nasir Ali

100m Butterfly

Bronze

11. 

Ms. Eesha Khan

100m Butterfly

Bronze

12. 

Ms. Rubab Raza

50m Back Stroke

Bronze

13.

Mr. Mehboob Ali

1500m Free Style

Bronze

14.

Ms. Kiran Khan

400m Freestyle

Bronze

15.

Mr. Nasir Ali

200m Butterfly

Bronze

16.

Ms. Kiran Khan

200m Back Stroke

Bronze

17.

Ms. Rubab Raza
Ms. Kiran Khan
Ms. Sana Wahid
Ms. Ayesha Tajwar

4 x 200m Freestyle Relay

Bronze

18.

Mr. Nisar Ahmed

400m Individual Medley

Bronze

19.

Ms. Kiran Khan

200m Freestyle

Bronze

20.

Ms. Rubab Raza
Ms. Kiran Khan
Ms. Sana Wahid
Ms. Mehrunnisa

4 x 100m Medley Relay

Bronze

   Table Tennis

1

Mr. Asim Qureshi
Mr. Kashif Razzaq
Mr.Hassan Haider
Syed Saleem Abbas Kazmi
Mr.Ali Sajjad Faisal

Team Event (M)

Bronze

2

Ms. Aisha Iqbal Ansari
Ms. Rahila Kashif
Ms. Ghalia Khursheed
Ms. Kanwal Iqbal
Ms. Sadia Yasin

Team Event (W)

Bronze

3

Mr. Asim Qureshi
Mr. Kashif Razaq

Doubles (Men)

Bronze

4

Mr. Muhammad Asim Qureshi

Singles (Men)

Bronze

5

Ms.Rahila Kashif

Singles (Women)

Bronze

   Taekwondo
1. 

Malik Shahzad Ahmed

Fin Weight

Gold

2.

Mr. Kashif Khan

Bantam Weight

Gold

3. 

Mr. Faisal Mahmood

Heavy Weight

Gold

4.

Mr. Faheem Jawad Butt

Fly Weight

Silver

5.

Ms. Kiran Bano

Fin Weight

Silver

6.

Mr. M. Asif Khan

Feather Weight

Silver

7. 

Ms. Samia Imdad

Fly Weight

Bronze

8. 

Mr. Ahmed Jan

Light Weight

Bronze

9. 

Ms. Waqasun Nisa

Bantam Weight

Bronze

10. 

Ms. Asma Imdad

Feather Weight

Bronze

11. 

Mr. Javed Karim

Welter Weight

Bronze

12. 

Mr. Karim Shah

Middle Weight

Bronze

   Volleyball

1.

Pakistan Team

Volleyball (Men)

Bronze

   Weightlifting
1. 

Mr. Usman Akbar

56kg

Gold

2.

Mr. Awais Akbar

77kg

Gold

3. 

Mr. Muhammad Irfan

85kg

Gold

4.

Mr. Shuja ud Din Malik

94kg

Gold

5.

Mr. Sajjad Amin Malik

105kg

Gold

6.

Mr. Rizwan Ullah Khan

Above 105kg

Gold

7. 

Mr. M. Ishtiaq Ghafoor

62kg

Silver

8. 

Mr. Mati ur Rehman

69kg

Silver

   Wrestling

1

Mr. Ghulam Haider

66kg

Gold

2

Mr. Usman Majeed

84kg

Gold

3

Mr. Bashir Bhola

120kg

Gold

4

Mr. Muhammad Farooq

60kg

Gold

5

Mr. Muhammad Ali

74kg

Gold

6

Mr. Muhammad Umar

96kg

Gold

7

Mr. Azhar Hussain

55kg

Silver

  Wushu

1

Syed Maratab Ali

-65kg Sanshu (Fight)

Gold

2

Mr. Ijaz Ahmad Butt

-75kg Sanshu (Fight)

Gold

3

Mr. Zakir Hussain

-52kg Sanshu (Fight)

Silver

4

Mr. Muhammad Bashir

-56kg Sanshu (Fight)

Silver

5

Mr. Muhammad Imran

-60kg Sanshu (Fight)

Silver

6

Mz. Asma Ikram

Taijichuan (Taulo)

Silver

7

Mr. Faiz Rasan

-70kg Sanshu (Fight)

Bronze