Pakistan Medal Tally in XIII South Asian Games

S.No.

Discipline

Medals

 Gold

Silver

Bronze

Total

1.

Athletics

5

2

6

13

2.

Badminton

-

-

3

3

3.

Beach Volleyball

-

-

1

1

4.

Boxing

-

3

6

9

5.

Fencing

-

-

2

2

6.

Handball

1

-

-

1

7.

Judo

2

3

4

9

8.

Kabaddi

-

-

1

1

9.

Karate

6

8

5

19

10.

Shooting

2

5

7

14

11.

Squash

2

1

3

6

12.

Swimming

-

1

2

3

13.

Taekwondo

3

6

8

17

14.

Tennis

-

1

7

8

15.

Volleyball

-

1

-

1

16.

Weightlifting

5

2

1

8

17.

Wrestling

3

4

-

7

18.

Wushu

3

4

4

11

Total

32

41

60

133

 

S.No.

Player

Name of Event

Medal

   Athletics

1.

Mr. Arshad Nadeem Men’s Javelin Throw

Gold

2.

Mr. Uzair Rehman Men’s 200 M

Gold

3.

Mr. Muhammad Naeem Men’s 110 Meters Hurdles

Gold

4.

Mr. Mehboob Ali Men’s 400 M Hurdles

Gold

5.

Miss Najma Parveen Women’s 400 M Hurdles

Gold

6.

Miss Najma Parveen Women’s 200 M

Silver

7.

Miss Sohaib-e-Esra, Najma Parveen, Ameela Gulzar, Rabia Ashiq Women’s 4 x 400 M Relay

Silver

8.

Mr. Sami Ullah Men's 100 M

Bronze

9.

Mr. Shams-ul-Haq Men’s Discuss Throw

Bronze

10.

Miss Sahib-e-Esra Women’s 400 M

Bronze

11.

Miss Sohaib-e-Esra, Najma Parveen, Ameela Gulzar, Esha Imran Women’s 4 x 100 M Relay

Bronze

12.

M/s Sami Ullah, Muhammad Shahbaz, Uzair Rehman, Muhammad Naeem Men’s 4 x 100 M Relay

Bronze

13.

M/s Umar Saqat, Mehboob Ali, Abdul Moeed, Nokar Hussain Men’s 4 x 400 M Relay

Bronze

   Badminton

1.

M/s Raja Muhammad Hasnain & Muhammad Atique Men’s Double

Bronze

2.

M/s Murad Ali, Awais Zahid, Muhammad Atique, Raja Muhammad Hasnain, Muhammad Muqeet Tahir Men’s Team

Bronze

3.

Miss Mahoor Shahzad, Miss Palwasha Bashir, Miss Sehra Akram, Miss Huma Javeed, Miss Ghazala Siddique Women’s Team

Bronze

   Beach Volleyball

1.

Mr. Afaq Khan
Mr. Zamab Khan
Mr. Muhammad Razzaq
Mr. Muhammad Waseem
Men’s Team

Bronze

   Boxing

1.

Mr. Sanaullah Durani Men’s Heavy 91 Kg

Silver

2.

Syed Muhammad Asif Men’s Fly 52 Kg

Silver

3.

Mr. Gul Zaib Men’s Welder 69 Kg

Silver

4.

Mr. Naqeebullah Men’s Bantam 56 Kg

Bronze

5.

Mr. Mehmood-ul-Hassan Men’s Middle 75 Kg

Bronze

6.

Miss Razia Bano Women’s 51 Kg

Bronze

7.

Miss Mehreen Women’s 57 Kg

Bronze

8.

Miss Rukhsana Parveen Women’s 64 Kg

Bronze

9.

Mr. Awais Ali Khan Men’s 81Kg

Bronze

   Fencing

1.

Mr. Ali Saeeduddin Men’s EPEE Individual

Bronze

2.

M/s Nazar Abbas, Zaheer Mushtaq, Kashif Ali,  Ali Saeeduddin Men’s EPEE Team

Bronze

   Handball

1.

Mr. Muhammad Uzair Atif
Mr. Asif Ali
Mr. Muhammad Shahid Bashir
Mr. Asim Saeed
Mr. Imran Khan
Mr. Muazamal Hussain
Mr. Muaaz Ali
Mr. Muhammad Zubair
Mr. Usman Shoukat
Mr. Hazrat Hussain
Mr. Umar Hussain
Mr. Asif Hayat
Mr. Naveed ur Rehman
Mr. Muhammad Mobeen Ashraf
Mr. Nasir Hussain
Men’s Team Event

Gold

   Judo

1.

Mr. Shah Hussain Shah Men’s 100 Kg

Gold

2

Mr. Hamid Ali Men’s +100 Kg

Gold

3.

Mr. Qaiser Khan Men’s 90 Kg

Silver

4.

Mr. Karamat Butt Men’s 81 Kg

Silver

5.

Miss Humaira Ashiq,
Miss Amina Toyoda,
Miss Asma Rani,
Miss Beenish Khan,
Mr. Muhammad Hasnain
Mr. Nadeem Akram
Mr. Karamat Butt
Mr. Qasisar Khan,
Mr. Shah Hussain Shah
Mr. Hamid Ali
Mixed Team Event

Silver

6.

Miss Beenish Khan Women’s +78 Kg

Bronze

7.

Miss Humaira Ashiq  Women’s 48 Kg

Bronze

8.

Miss Amina Toyoda Women’s 57 Kg

Bronze

9.

Mr. Muhammad Hasnain Men’s 66 Kg

Bronze

   Kabbadi

1.

Mr. Nasir Ali
Mr. Muhammad Nadeem
Mr. Sajjad Shaukat
Mr. Waqar Ali
Mr. Muhammad Imran
Mr. Ahsan Mahmood
Mr. Kashif Razzaq
Mr. Akhlaq Hussain
Mr. Mudassar Ali
Mr. Muhammad Safian
Mr. Usman Khalid
Mr. Asad Ali
Men’s Team Event

Bronze

   Karate

1.

M/s Saadi Ghulam Abbas, Naseer Ahmed, Rehmatullah, Shahbaz Khan, Baz Muhammad, Muhammad Awais, Murad Khan Men’s Team Kumite

Gold

2.

Miss Kulsoom, Miss Sana Kousar, Miss Nargis, Miss Sabira Gul Women’s Team Kumite

Gold

3.

Mr. Noman Ahmed Men’s 50 Kg

Gold

4.

Mr. Saadi Ghulam Abbas Men’s -75 Kg

Gold

5.

Mr. Muhammad Awais           Men's -84 Kg

Gold

6.

Miss Shahida Women's Individual Kata

Gold

7.

Mr. Niamatullah          Men's Individual Kata   

Silver

8.

Mr. Baz Muhammad Men's +84 Kg

Silver

9.

Miss. Nargis, Miss. Shahida & Miss Naz Gull          Women's Team Kata

Silver

10.

Mr. Zafar Iqbal Men’s -60 Kg

Silver

11.

Mr. Naseer Ahmed Men’s -67 Kg

Silver

12.

Miss Kulsoom Women’s -68 Kg

Silver

13.

Miss Sana Kousar Women’s 55 Kg

Silver

14.

Miss Nargis Women’s +68 Kg

Silver

15.

Miss Iqra Anwar                            Women’s 45 Kg

Bronze

16.

M/s Niamatullah, Noman Ahmed, Naseer Ahmed               Men's Team Kata

Bronze

17.

Mr. Murad Khan         Men's -55 Kg 

Bronze

18.

Miss Sabira Gul Women's 50 Kg

Bronze

19.

Miss Naz Gull Women’s 61 Kg

Bronze

   Shooting

1.

M/s Muhammad Khalil Akhtar, Ghulam Mustafa Bashir, Maqbool Hussain Tabassum Men’s Centre Fire Pistol Team

Gold

2.

Mr. Ghufran Adil, Mr. Zeeshan-u-Shakir Farid & Mr. Aqib Latif Men’s 3xPosition Rifle Team

Gold

3.

M/s Aqib Latif, Zeeshan-ul-Shakir Farid, Ghufran Adil Men’s 10 M Air Rifle Team

Silver

4.

Miss Mehwish Farhan, Miss Anna Ibtisam, Miss Kishmala Talat Women’s 10 M Air Pistol Team

Silver

5.

Mr. Ghulam Mustafa Bashir Men’s 25 M Rapid Fire Pistol

Silver

6.

M/s Ghulam Mustafa Bashir, Maqbool Hussain Tabassum, Muhammad Khalid Akhtar Men’s 25 M Rapid Fire Pistol Team

Silver

7.

Mr. Gulfam Joseph Men’s 10 M Air Pistol

Silver

8.

M/s Joseph Gulfam, Kaleem Ullah, Idrees Rasheed Men’s 10 M Air Pistol Team

Bronze

9.

Mr. Ghufran Adil Men’s 50 Meter Rifle 3 position

Bronze

10.

Mr. Muhammad Khalil Akhtar Men’s 25 Meter Center Fire Pistol

Bronze

11.

Miss Rabia Kabir Women’s 25 Meter Pistol

Bronze

12.

Miss Rabia Kabir, Miss Lubna Ameen, Miss Mehwish Farhan Women’s 25 Meter Pistol Team

Bronze

13.

Miss Anna Ibtisam Women’s 10 M Air Pistol

Bronze

14.

Mr. Ghufran Adil & Miss Nadia Raees Mixed 10 M Air Rifle

Bronze

   Squash

1.

M/s Tayyab Aslam, Farhan Mehboob, Muhammad Asim Khan, Amaad Fareed Men’s Team Event

Gold

2.

Mr. Tayyab Aslam Men’s Individual

Gold

3.

Miss Madina Zafar, Faiza Zafar, Amna Fayyaz, Moqaddas Ashraf Women’s Team Event

Silver

4.

Mr. Farhan Mehboob Men’s Individual

Bronze

5.

Miss Faiza Zafar Women’s Individual

Bronze

6.

Miss Madina Zafar Women’s Individual

Bronze

   Swimming

1.

Miss Bisma Khan Women’s 200 M Individual Medley

Silver

2.

M/s Syed Muhammad Haseeb Tariq, Muhammad Yahya Khan, Zeeshan Akbar, Muhammad Babar Men’s 4 x 200 M Freestyle Relay

Bronze

3.

M/s Syed Muhammad Haseeb Tariq, Azhar Abbas, Muhammad Yahya Khan, Meherwan Patel Men’s 4 x 100 M Medley Relay

Bronze

   Taekwondo

1.

Mr. Naroon Khan Men’s 58 Kg

Gold

2.

Mr. Rab Nawaz Men’s 80 Kg

Gold

3.

Mr. Shahzaib Men’s 54 Kg

Gold

4.

Mr. Muhammad Faheem Men’s 68 Kg

Silver

5.

Miss Syed Zadi Sidra Batool Women’s 46 Kg

Silver

6.

Mr. Shahbaz Ahmed & Miss Mehrun Nisa Pair Poomsae- 29 years above

Silver

7.

Mr. Waqir Ali Shah Men’s +87 Kg

Silver

8.

Mr. Jabran Khan Men’s -74 Kg

Silver

9.

Miss Aneila Ayesha Afsar Women’s 53 Kg

Silver

10.

Miss Naqsh Hamdani Women’s 57 Kg

Bronze

11.

Mr. Muhammad Mumtaz & Miss Asifa Ali Pair Poomsae - 23 years above to under 29 years

Bronze

12.

Miss Mehrun Nisa Female Individual Poomsae - 29 years above

Bronze

13.

Miss Asifa Ali, Miss Iqra Zaheer & Miss Mehrun Nisa Female Team Poomsae - 23 years above

Bronze

14.

M/s Muhammad Mumtaz, Muhammad Anas & Shahbaz Ahmed Male Team Poomsae - 23 years above

Bronze

15.

Miss Zoya Sabir Women’s -62 Kg

Bronze

16.

Mr. Mehmood Khan Men’s -63 Kg

Bronze

17.

Miss Ayesha Noor Women’s 49 Kg

Bronze

   Tennis

1.

M/s Aisam-ul-Haq Qureshi, Aqeel Khan, Muzammil Murtaza, Muhammad Abid Men’s Team

Silver

2.

Miss Sara Mansoor, Miss Mahin Aftab Qureshi, Miss Sarah Mehboob Khan, Miss Ushna Suhail Women’s Team

Bronze

3.

Mr. Aisam-ul-Haq Qureshi & Miss Ushna Suhail Mixed Double

Bronze

4.

Mr. Muhammad Abid & Miss Sara Mansoor Mixed Double

Bronze

5

M/s Aisam-ul-Haq Qureshi,      Aqeel Khan Men’s Double

Bronze

6.

M/s Muzammil Murtaza, Muhammad Abid Men’s Double

Bronze

7.

Mr. Aqeel Khan Men’s Singles

Bronze

8.

Mr. Muzammil Murtaza Men’s Singles

Bronze

   Volleyball

1.

Mr. Abdullah
Mr. Mubashar Raza
Mr. Aimal Khan
Mr. Muhammad Idrees
Mr. Hassan Mazhar Hussain
Mr. Muhammad Kashif Naveed
Mr. Murad Jehan
Mr. Abdul Zaheer
Mr. Fahad Raza
Mr. Nasir Ali
Mr. Usman Faryad Ali
Mr. Farooq Haider
Mr. Hamid Yazman
Mr. Muhammad Waseem

Volleyball (Men)

Silver

   Weightlifting

1.

Mr. Talha Talib Men’s 67 Kg

Gold

2.

Mr. Haider Ali Men’s 81 Kg

Gold

3.

Mr. Usman Amjad Rathore Men’s 102 Kg

Gold

4.

Mr. Hanzala Dastgir Butt 109 Kg

Gold

5.

Mr. Muhammad Nooh Dastgir Butt +109 Kg

Gold

6.

Mr. Abu Sufyan Men’s 73 Kg

Silver

7.

Miss Rabbia Razzaq Women’s 87 Kg

Silver

8.

Miss Saima Shahzad Women’s -55 Kg

Bronze

   Wrestling

1.

Mr. Inayat Ullah Men’s 70 Kg

Gold

2.

Mr. Abdul Rehman Men’s 79 Kg

Gold

3.

Mr. Muhammad Inam Men’s 92 Kg

Gold

4.

Mr. Muhammad Bilal Men’s 61 Kg

Silver

5.

Mr. Umair Ahmed Men’s 86 Kg

Silver

6.

Mr. Tayab Raza Men’s 97 Kg

Silver

7.

Mr. Zaman Anwar Men’s 125 Kg

Silver

  Wushu

1.

Mr. Maaz Khan Men’s 75 Kg

Gold

2.

Mr. Sajid Hussain Men’s 80 Kg

Gold

3.

Mr. Muhammad Amjad Iqbal Men’s -85 Kg

Gold

4.

Mr. Farhan Ali Men’s 52 Kg

Silver

5.

Mr. Shahzab Khair Men’s 70 Kg

Silver

6.

Miss Maira Karamat Women’s 60 Kg

Silver

7.

Miss Sundas Women’s 65 Kg

Silver

8.

Miss Fatima Women’s -52 Kg

Bronze

9.

Mr. Abdul Khaliq Men’s -56 Kg

Bronze

10

Mr. Saddam Hussain Men’s -65 Kg

Bronze

11.

Mr. Muhammad Dawood Nanquan/Nangun All Round

Bronze